sobota, 30 listopada 2013

Z papier mache

Ostatnio inne sprawy odciągają mnie od przyjemności rękodzielniczych, sięgnę więc do swoich "staroci". Dobrych parę lat temu zrobiłam miseczki z masy papierowej do gry bantumi.

Bantumi pochodzi z Afryki i jest chyba mało znaną grą w Polsce, nie widziałam jej nigdy w sklepach, a zasady tej gry poznaliśmy dzięki aplikacji komputerowej. I tak nam się spodobała, że zrobiliśmy własną wersję. Polecam tą grę na niedzielne popołudnia w rodzinnym gronie. Podaję opis dla chętnych, załączony do aplikacji:

"Bantumi to odmiana Mancali – prostej, strategicznej gry turowej, w której celem gracza jest zebranie większej liczby paciorków niż jego oponent.
Gra odbywa się na desce z dwoma rzędami dołków, po 6 w każdym rzędzie, - własnym znajdującym się po swojej stronie deski oraz przeciwnika po stronie przeciwnika. Oprócz tego po lewej i prawej stronie znajdują się dwa dołki zwane bazami. Po prawej własna i po lewej przeciwnika. W dołkach (oprócz bazowych) znajduje się z początku po 3-6 kamieni.

Gracze wykonują ruchy na przemian wg nast. zasad:
  • ruchy wykonuje się w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara;
  • gracz wyjmuje wszystkie kamienie z dowolnego dołka w rzędzie własnym, a następnie wkłada po kolei po jednym do kolejnych dołków, poczynając od tego po prawej tego z którego wyjął (również do bazowych);
  • jeśli ostatni kamień wpadł do własnej bazy, gracz wykonuje jeszcze jeden ruch. Powtarza się to dopóty ostatni kamień nie wpadnie do innego dołka;
  • jeśli ostatni kamień wpadł do własnego pustego dołka, gracz bierze wszystkie kamienie z leżącego na przeciw dołka przeciwnika i wkłada je do swojej bazy.
Gra kończy się gdy jeden z graczy nie może wykonać ruchu (wszystkie dołki po jego stronie są puste gdy przypada na niego kolej ruchu). Przeciwnik zbiera resztę kamieni ze swoich dołków i wkłada do swojej bazy. Wygrywa, kto uzbierał więcej kamieni w swej bazie; w przypadku równej ich ilości – remis."

A o technikach papier mache fajny artykuł znalazłam swego czasu w "Czterech kątach".
Miseczki do bantumi zrobiłam techniką oklejania przedmiotu kawałkami papieru, a latem, przypadek sprawił, że zrobiłam misę z rozgotowanej masy papierowej z wytłoczek po jajkach.


Miałam zamiar zrobić kulki, ale zrobiłam tak gęsty klej z mąki, że nie dało się ich formować, bo "ciasto" niemiłosiernie kleiło mi się do rąk. Szkoda mi było wyrzucać tyle masy, więc okleiłam plastikową miskę i zostawiłam do wysuszenia - długo schnie. Misa ma 32 cm średnicy i wys. 11cm. Jest twarda i ma bardzo ciekawą fakturę - niestety na tych zdjęciach kiepsko to widać. Misa i kulki czekają na malowanie, czekają na malowanie... :)


Miłego dnia :)

1 komentarz:

  1. Nie znałam tej gry. Miseczki świetne. Robiłam kiedyś talerzyki z masy papierowej. Ten artykuł pamiętam. Koraliki z masy papierowej mam od Ciebie i ciągle jeszcze czekają na ozdobienie.

    OdpowiedzUsuń